10. ULUSLARARASI DEMİRYOLLARI BİRLİĞİ (UIC) DÜNYA YÜKSEK HIZLI DEMİRYOLU KONGRESİ VE YÜKSEK HIZLI DEMİRYOLU FUARI

(8-11 Mayıs 2018, Ankara)

1. GENEL BİLGİ

Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC) Dünya Yüksek Hızlı Demiryolu Kongresi ve Yüksek Hızlı Demiryolu Fuarı’nın 10’uncusu, 08-11 Mayıs 2018 tarihleri arasında Ankara ATO Uluslararası Kongre ve Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecektir.

Sayın Başbakanımızın himayelerinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın destekleriyle ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları ev sahipliğinde yapılacak kongreyi izlemek isteyen basın mensupları için akreditasyon uygulanacaktır.

2. AKREDİTASYON

Söz konusu toplantıyı izlemek isteyen basın mensuplarının en geç 27 Nisan 2018 Cuma günü saat 17.00’ye kadar http://akreditasyon.byegm.gov.tr adresi üzerinden, gerekli belgeleri sisteme yükleyerek akreditasyon başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

Bu tarihten sonra yapılacak başvurular işleme konulmayacaktır.

Bu çerçevede;

a)Ulusal Basın Mensupları

Basın kartı olmayan ulusal basın mensuplarının, görevli oldukları kurumdan temin edecekleri görevlendirme yazılarını (antetli, yetkili kişi imzalı ve kaşeli) sisteme yüklemesi gerekmektedir.

Basın kartı bulunan ulusal basın mensuplarından herhangi bir belge istenmemektedir. (Ancak, Sürekli Basın Kartı ve Serbest Basın Kartı sahiplerinin hangi kurum adına toplantıyı takip edeceklerini başvuru sayfasında yer alan “Açıklamalar” alanına yazmaları ve kurumlarından alacakları görevlendirme yazılarını sisteme yüklemeleri gerekmektedir.)

b)Ülkemizde Yerleşik Uluslararası Basın Mensupları

Ülkemizde yerleşik uluslararası basın mensuplarının sisteme herhangi bir belge yüklemesi beklenmemektedir; daimi akreditasyon başvurusunda kullandıkları e-posta adresleri ve şifreleri ile sisteme giriş yaparak “Başvurunuzu Seçiniz” menüsü altında yer alan etkinliklerden hangisini takip etmek istediklerini seçecekler ve istenilen bilgileri doldurarak başvurularını tamamlayacaklardır.

Daimi akreditasyon başvurularında kullandıkları e-posta adresinden farklı bir e-posta adresi ile yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. E-posta adresini hatırlamayan basın mensupları daimiakreditasyon@byegm.gov.tr e-posta adresinden bilgi alabilirler.

c)Yurtdışından Gelecek Uluslararası Basın Mensupları

Bağlı bulundukları kurumlarından alacakları görevlendirme yazısı (antetli, yetkili kişi imzası taşıyan ve kaşeli) ve pasaport fotokopisini sisteme yüklemek suretiyle akreditasyon başvurularını tamamlamış olacaklardır.

3. AKREDİTASYON YÖNTEMİ

a. http://akreditasyon.byegm.gov.tr  adresine giriş yapınız.

b. İlk defa giriş yapıyor iseniz "Kayıt ol" butonu üzerinden e-posta adresiniz ve belirleyeceğiniz şifre ile kayıt yaptırınız.

c. Kayıt işleminin ardından, e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklayarak kayıt işlemini tamamlayınız.

d. E-posta adresiniz ve belirlediğiniz şifre ile sisteme tekrar giriş yapınız.

e. Giriş işleminin ardından açılan sayfaya kimlik bilgilerinizi giriniz ve ardından fotoğrafınızı yükleyiniz. (Girdiğiniz bilgiler; yerli gazeteciler için “nüfus cüzdanı”, uluslararası gazeteciler için ise “pasaport” ile aynı  olmalıdır.)

f. Açılan sayfada yer alan “Başvurunuzu Seçiniz” alanında katılmak istediğiniz toplantı için  “10. UIC DÜNYA YÜKSEK HIZLI DEMİRYOLU KONGRESİ  (08-11 Mayıs 2018, Ankara)” adını tıklayınız.

g. Basın kartı sahibi olan yerli ve uluslararası gazetecilerin kurum, görev ve iletişim bilgileri otomatik olarak sisteme yüklenecektir. Başvuru sahipleri sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.

h. Basın kartı sahibi olmayan ulusal ve uluslararası gazeteciler, istenen bilgileri sisteme girip yukarıda belirtilen belgeleri yüklemek suretiyle sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna  tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.

i. Başvurusunu başarıyla tamamlayan medya mensuplarına “Başvurunuz sisteme kaydedilmiştir” bilgisini içeren e-posta gönderilmektedir. (Böyle bir e-posta almamışsanız tekrar başvuru yapınız.)

j. Başvurusu uygun görülen medya mensuplarına “Başvurunuz onaylanmıştır” bilgisini içeren e-posta gönderilecektir.

k. Başvuruda kullandığınız e-posta adresi ve şifrenizi unutmayınız. Daha sonra yapacağınız akreditasyon başvurularında da bu bilgileri kullanmanız gerekmektedir. 

4. CANLI YAYIN / UPLİNK ARAÇLARI

Toplantının gerçekleştirileceği alanlara girecek sınırlı sayıdaki uplink araçları ile teknik donanım taşıması öngörülen araçlar için de ayrıca akreditasyon yaptırılması zorunludur.

Her bir medya kuruluşu adına sadece bir kişinin araç akreditasyon bilgileri doldurulması yeterlidir. Kurumunuz adına 1’den fazla naklen yayın aracı tören alanına girecek ise başvuru sayfanızın araç akreditasyonu kısmında yer alan “Araç Ekle” butonuna basarak alanda görev yapacak tüm araçlarınızı sisteme kaydedebilirsiniz.

Akreditasyon kartı olmayan görevli uplink ve teknik donanım araçlarının Toplantı alanlarına girişine izin verilmeyecek ve akredite olmayan basın mensupları basının faydalandığı kolaylık ve basın organizasyonlarından yararlanamayacaklardır.

5. AKREDİTASYON KARTLARI

Başvuru sahipleri akreditasyon kartlarını 08 Mayıs 2018 tarihinde Ankara ATO Uluslararası Kongre ve Fuar Merkezi’nde kurulacak olan basın masasından 08.00 – 17.00 saatleri arasında resimli kimlik kartlarını ibraz etmek koşuluyla alabileceklerdir.

Saygıyla duyurulur.

İRTİBAT BİLGİLERİ

1. Ulusal Basın Mensupları

İrtibat Kişisi: Zeynep BOZ

İrtibat Telefon Numarası: +90 312 583 63 39

İrtibat e-Posta Adresi:  zeynep.boz@byegm.gov.tr 

2. Ülkemizde Yerleşik Uluslararası Basın Mensupları   

İrtibat Kişisi: Simla ÖZÇELİKEL

İrtibat Telefon Numarası: +90 312 583 61 82

İrtibat e-Posta Adresi: simla.ozcelikel@byegm.gov.tr

3. Yurtdışından Gelecek Uluslararası Basın Mensupları

İrtibat Kişisi: Türkay DERİCİOĞLU

İrtibat Telefon Numarası: +90 312 583 61 12

İrtibat e-Posta Adresi: turkay.dericioglu@byegm.gov.tr

İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI (İİT) 45. DIŞİŞLERİ BAKANLARI KONSEYİ TOPLANTISI

(04-06 Mayıs 2018, Dakka / Bangladeş)

İİT 45. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı, 04-06 Mayıs 2018 tarihleri arasında Bangladeş’in başkenti Dakka’da gerçekleştirilecektir.

Söz konusu toplantıyı izlemek isteyen basın mensuplarının 15 Nisan 2018 tarihine kadar Ek’te yer alan formu doldurarak, vesikalık fotoğrafları ve pasaport fotokopileri ile birlikte    dhakacfm.media@mofa.gov.bd    ve    dirmedia@mofa.gov.bd    e-posta adreslerine iletmeleri gerekmektedir.

Saygıyla duyurulur.

Ek

NATO DIŞİŞLERİ BAKANLARI TOPLANTISI

(27 Nisan 2018, Brüksel / Belçika)

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı, 27 Nisan 2018 tarihinde Belçika’nın başkenti Brüksel’de gerçekleştirilecektir.

Söz konusu toplantıyı takip etmek isteyen basın mensuplarının, https://my.hq.nato.int internet adresi üzerinden akreditasyon işlemlerini online olarak gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

NATO nezdinde akreditasyonu bulunan basın mensuplarının ise, anılan etkinlik için ayrıca akreditasyon yapmasına ihtiyaç bulunmamaktadır.

Akredite basın mensupları, toplantının basına açık bölümlerini NATO’nun belirlediği koşullar dahilinde “pool” sistemi ile takip edebileceklerdir.

Saygıyla duyurulur.

 

Genel Müdürlüğümüzde görev yapan, kamu kurum ve kuruluşlarında personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı sözleşmeleri kapsamında çalıştırılmakta olan işçilerin sürekli işçi kadrosuna atanmasına ilişkin 19-20 Mart 2018 tarihlerinde sözlü sınav yapılmış olup, sınav sonuçları ektedir.

Sınav Sonuçları

ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 103. YILI ANMA TÖRENLERİ

(24-25 NİSAN 2018, ÇANAKKALE)

1. GENEL BİLGİ

Çanakkale Savaşları’nın “103. Yılı Anma Törenleri” 24-25 Nisan 2018 tarihlerinde Çanakkale’de düzenlenecektir. Tören programı çerçevesinde çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecektir.

Ulusal ve uluslararası üst düzey yetkililerin katılacağı törenleri izlemek isteyen basın mensupları için Genel Müdürlüğümüzce akreditasyon işlemi uygulanacaktır.

2. AKREDİTASYON

Söz konusu törenleri takip etmek isteyen basın mensuplarının en geç 13 Nisan 2018 Cuma günü saat 18.00’e kadar http://akreditasyon.byegm.gov.tr internet adresi üzerinden, talep edilen belgeleri sisteme yükleyerek akreditasyon başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

Bu tarihten sonra yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

a) Yerli Basın Mensupları  

Basın kartı olmayan gazetecilerin görevli oldukları kurumdan temin edecekleri görevlendirme yazılarını (antetli, yetkili kişi imzalı ve kaşeli) sisteme yüklemeleri gerekmektedir.

Basın kartı taşıyan gazetecilerden herhangi bir belge istenmemektedir. (Ancak Sürekli Basın Kartı ve Serbest Basın Kartı Sahiplerinin ise hangi kurum adına etkinlikleri takip edeceklerini başvuru sayfasında yer alan “Açıklamalar” alanına yazmaları ve kurumlarından alacakları görevlendirme yazılarını sisteme yüklemeleri gerekmektedir.)

b) Ülkemizde Yerleşik Uluslararası Basın Mensupları

Sisteme herhangi bir belge yüklemeyecek, daimi akreditasyon başvurusunda kullandıkları e-posta adresleri ve şifreleri ile sisteme giriş yaparak “Başvurunuzu Seçiniz” menüsü altında yer alan etkinliklerden hangisini takip etmek istediklerini seçecekler ve istenilen bilgileri doldurarak başvurularını tamamlayacaklardır.

Daimi akreditasyon başvurularında kullandıkları e-posta adresinden farklı bir e-posta adresi ile yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. E-posta adresini hatırlamayan basın mensupları daimiakreditasyon@byegm.gov.tr e-posta adresinden bilgi alabilirler.

c) Yurtdışından Gelecek Uluslararası Basın Mensupları

Bağlı bulundukları kurumlarından alacakları görevlendirme yazısı (antetli, yetkili kişi imzalı ve kaşeli) ve pasaport fotokopisini sisteme yükleyerek akreditasyon başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

3. AKREDİTASYON YÖNTEMİ

a. http://akreditasyon.byegm.gov.tr adresine giriş yapınız.

b. İlk defa giriş yapıyor iseniz "Kayıt ol" butonu üzerinden e-posta adresiniz ve belirleyeceğiniz şifre ile kayıt yaptırınız.

c. Kayıt işleminin ardından, e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklayarak kayıt işlemini tamamlayınız.

d. E-posta adresiniz ve belirlediğiniz şifre ile sisteme tekrar giriş yapınız.

e. Giriş işleminin ardından açılan sayfaya kimlik bilgilerinizi giriniz ve ardından fotoğrafınızı yükleyiniz. (Girdiğiniz bilgiler; yerli gazeteciler için “nüfus cüzdanı”, uluslararası gazeteciler için ise “pasaport” ile aynı  olmalıdır.)

f.  Açılan sayfada yer alan “Başvurunuzu Seçiniz” alanında katılmak istediğiniz törenlerle ilgili “Çanakkale Savaşlarının 103. Yıldönümü Anma Törenleri (24-25 Nisan 2018,  ÇANAKKALE)”  toplantı adını tıklayınız.

g. Basın kartı sahibi olan yerli ve uluslararası gazetecilerin kurum, görev ve iletişim bilgileri otomatik olarak sisteme yüklenecektir. Başvuru sahipleri sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.

h. Basın kartı sahibi olmayan ulusal ve uluslararası gazeteciler, istenen bilgileri sisteme girip yukarıda belirtilen belgeleri yüklemek suretiyle sayfanın sağ alt köşesinde yer alan “Gönder” butonuna  tıklayarak başvurularını tamamlayacaklardır.

i. Başvurusunu başarıyla tamamlayan medya mensuplarına  “Başvurunuz sisteme kaydedilmiştir” bilgisini içeren e-posta gönderilmektedir. (Böyle bir e-posta almamışsanız tekrar başvuru yapınız.)

j. Başvurusu uygun görülen medya mensuplarına “Başvurunuz onaylanmıştır” bilgisini içeren e-posta gönderilecektir.

k. Başvuruda kullandığınız e-posta adresi ve şifrenizi unutmayınız. Daha sonra yapacağınız akreditasyon başvurularında da bu bilgileri kullanmanız gerekmektedir.

4. CANLI YAYIN / UPLİNK ARAÇLARI

Törenlerin gerçekleştirileceği alanlara girecek sınırlı sayıdaki uplink araçları ile teknik donanım taşıması öngörülen araçlar için de ayrıca akreditasyon yaptırılması zorunludur.

Her bir medya kuruluşu adına sadece bir kişinin araç akreditasyon bilgileri doldurulması yeterlidir. Kurumunuz adına 1’den fazla naklen yayın aracı tören alanına girecek ise başvuru sayfanızın araç akreditasyonu kısmında yer alan “Araç Ekle” butonuna basarak alanda görev yapacak tüm araçlarınızı sisteme kaydedebilirsiniz.

Akreditasyon kartı olmayan görevli uplink ve teknik donanım araçlarının tören alanlarına girişine izin verilmeyecek ve akredite olmayan basın mensupları basının faydalandığı kolaylık ve basın organizasyonlarından yararlanamayacaklardır.

Akreditasyon kartları, 22-23 Nisan 2018 tarihlerinde BYEGM Çanakkale İl Müdürlüğünde (Kemal Paşa Mah. Dibek Sk. Elbir Apt. No:17/1, ÇANAKKALE Tel: 0 (286) 213 33 87 – 0 (286) 213 33 84) kurulacak Basın Masası’ndan şahsen temin edilecektir.

Talep olması halinde, ulusal ve uluslararası basın mensuplarına 24-25 Nisan 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek törenlere ilişkin olarak oluşturulacak Basın Masası’nda detaylı bilgi verilecektir.

Saygıyla duyurulur.

İRTİBAT BİLGİLERİ

Ulusal Basın Mensupları

İrtibat Kişisi: Bahar ÇETİNKAYA

Telefon Numarası: 0 (312) 583 62 74

e-Posta Adresi: bahar.cetinkaya@byegm.gov.tr

Ülkemizde Yerleşik Uluslararası Basın Mensupları

İrtibat Kişisi: Pınar TÜRKER

Telefon Numarası: 0 (312) 583 62 68

e-Posta Adresi: pinar.turker@byegm.gov.tr

Yurtdışından Gelecek Uluslararası Basın Mensupları

İrtibat Kişisi: Tuğba ÇALIK

Telefon Numarası: 0 (312) 583 62 44

e-Posta Adresi: tugba.calik@byegm.gov.tr

 

 

BYEGM BASIN MERKEZİ

Kilis-Öncüpınar

 

GENEL BİLGİ

Bilindiği üzere, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Türkiye’nin Suriye sınırında güvenliği sağlamak amacıyla “Zeytin Dalı Harekâtı” başlatılmış ve kara harekâtı şeklinde devam etmektedir.     

 

AKREDİTASYON

Söz konusu askerî harekât çerçevesinde bölgedeki gelişmeleri takip etmek isteyen basın mensupları akredite olmak koşuluyla, ilgili makamlarca belirlenecek güvenli alanlarda meslekî faaliyetlerini yürütebileceklerdir. Bunun için;

Ulusal Basın Mensuplarının, Ek’teki Akreditasyon Başvuru Formunu doldurarak, Basın Kartlarının fotokopisi (Basın Kartı olmayanlar ise bağlı bulundukları kurumlarından alacakları görevlendirme yazıları ve nüfus cüzdanı fotokopileri) ve jpeg formatında bir fotoğraf ile,

Ülkemizde Yerleşik Uluslararası Basın Mensuplarının, Ek’teki Akreditasyon Başvuru Formunu doldurarak, Basın Kartlarının fotokopisi ve jpeg formatında bir fotoğraf ile,

Yurtdışından Gelecek Uluslararası Basın Mensuplarının, Ek’teki Akreditasyon Başvuru Formunu doldurarak, kendi basın kartı fotokopileri, kurumlarından alacakları görevlendirme yazıları ve pasaport fotokopileri ve jpeg formatında bir fotoğraf ile birlikte,

Kilis Öncüpınar sınır kapısında kurulan BYEGM Basın Akreditasyon Merkezi’ne bizzat başvuruda bulunmaları gerekmektedir.  Akreditasyon kartları, kimlik belgeleri ibraz etmek suretiyle şahsen teslim alınabilecektir.

 

Basın Akreditasyon Merkezi: (09.00-18.00)

Öncüpınar Sınır Kapısı Yanı

Öncüpınar-KİLİS

Detaylı Bilgi İçin:

Öncü DÖKMECİ

Telefon: +90 532 735 2357, e-posta: oncu.dokmeci@byegm.gov.tr.

İbrahim DİZEN

Telefon: +90 535 086 5139 , e-posta: ibrahim.dizen@byegm.gov.tr

EK:  Basın Akreditasyon Formu

BYEGM BASIN MERKEZİ

Reyhanlı-Hatay

 

GENEL BİLGİ

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Türkiye’nin Suriye sınırında güvenliği sağlamak amacıyla yürütülen faaliyetlerin izlenebilmesi için gözlem noktaları tesis edilecektir.   

 

AKREDİTASYON

Söz konusu sınır bölgesinde gelişmeleri takip etmek isteyen basın mensupları akredite olmak koşuluyla, ilgili makamlarca belirlenecek güvenli alanlarda meslekî faaliyetlerini yürütebileceklerdir. Bunun için;

Ulusal Basın Mensuplarının, Ek’teki Akreditasyon Başvuru Formunu doldurarak, Basın Kartlarının fotokopisi (Basın Kartı olmayanlar ise bağlı bulundukları kurumlarından alacakları görevlendirme yazıları ve nüfus cüzdanı fotokopileri) ve jpeg formatında bir fotoğraf ile,

Ülkemizde Yerleşik Uluslararası Basın Mensuplarının, Ek’teki Akreditasyon Başvuru Formunu doldurarak, Basın Kartlarının fotokopisi ve jpeg formatında bir fotoğraf ile,

Yurtdışından Gelecek Uluslararası Basın Mensuplarının, Ek’teki Akreditasyon Başvuru Formunu doldurarak, kendi basın kartı fotokopileri, kurumlarından alacakları görevlendirme yazıları ve pasaport fotokopileri ve jpeg formatında bir fotoğraf ile birlikte,

Hatay ili Reyhanlı ilçesinde kurulan BYEGM Basın Akreditasyon Merkezi’ne bizzat başvuruda bulunmaları gerekmektedir.  Akreditasyon kartları, kimlik belgeleri ibraz etmek suretiyle şahsen teslim alınabilecektir.

 

Basın Akreditasyon Merkezi: (09.00-18.00)

Cilvegözü Gümrük Kapısı Otoparkı,

AFAD Mobil İletişim Merkezi Aracı,

Reyhanlı-Hatay 

 

Detaylı Bilgi İçin:

Sercan DOĞAN

Tel: +90 544 224 55 87

e-posta: sercan.dogan@byegm.gov.tr

EK:  Basın Akreditasyon Formu